Get Adobe Flash player

Synergia logo

Lipiec
21
Sobota


Apel bibliotekarzy

 

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE
 

G O D Z I N Y   P R A C Y

 

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
CIBORA KATARZYNA

8.00–14.00

8.00–16.00

12.00-16.00

8.00–16.00

10.00-16.00

MATUSZAK

IRENA

11.00–16.00 Dzień wolny 8.00–13.00 Dzień wolny 8.00–13.00
 

 

 

Drodzy Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice!

Biblioteka i czytelnia w Szkole Podstawowej Nr 222 im. Jana Brzechwy to przyjazne miejsce dla wszystkich miłośników czytania! Bezpośredni kontakt z książką lub czasopismem to jedyne, niepowtarzalne doświadczenie człowieka. Jest ona również miejscem do spotkań z multimediami.
Na początek ciekawostki z historii  naszej biblioteki .
24 września 1965 roku została wpisana do księgi inwentarzowej biblioteki  pierwsza książka pt. „O smokach z baśni i smokach prawdziwych”, której autorami są Anna Bańkowska i Kazimierza Greb. Tę książkę do dziś można wypożyczać. Od tamtego czasu  do biblioteki zakupione zostały tysiące książek, teraz nasz księgozbiór liczy około 12 tysięcy woluminów.
W zbiorach biblioteki czytelnicy znajdą:
- literaturę piękną: obyczajową, podróżniczo-przygodową, historyczną, fantasy, baśnie, poezję, dramat;
- literaturę popularno-naukową;
- encyklopedie, słowniki, atlasy, podręczniki;
- czasopisma „Victor Junior”, „Świerszczyk”, „Kumpel”, „Biblioteka w szkole”, „Wszystko dla Szkoły”, „National Geographic”, „Animal Planet”, „Kocie Sprawy”, „Przyjaciel Pies” i inne;
- zbiory specjalne: audiobooki, filmy na DVD, płyty kompaktowe, dokumenty elektroniczne.         
W bibliotece na stanowisku nauczyciela - bibliotekarza pracuje mgr Katarzyna Cibora. Od kwietnia 2004r. zbiory biblioteki są komputeryzowane w programie MOL Optivum, służy on do kompleksowej obsługi biblioteki szkolnej.  Od  25 lutego 2013 roku dzięki powstałej bazie danych książek oraz wszystkich uczniów i nauczycieli wypożyczanie książek jest w pełni automatyczne.
Biblioteka odznacza się estetycznym i funkcjonalnym wnętrzem, miłą atmosferą, którą tworzą jej czytelnicy. Część z nich możemy nazwać nawet Przyjaciółmi Biblioteki, ponieważ uczniowie Ci włączają się w różne działania organizowane przez bibliotekarza. Powierzchnia biblioteki podzielona jest na: wypożyczalnię, czytelnię oraz kącik multimedialny.
Biblioteka wspiera szkołę w dążeniach do wszechstronnego rozwoju uczniów, włącza się do procesu edukacyjnego szkoły: współtworzy imprezy środowiskowe, pomaga dzieciom w odrabianiu lekcji, dba o kulturę osobistą naszych czytelników oraz piękno ojczystego języka. Szeroka gama publikacji w księgozbiorze podręcznym służy nauczycielom jako pomoce do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych z uczniami. W ramach działalności pedagogicznej bibliotekarz prowadzi lekcje biblioteczne, na których poruszane są zagadnienia z edukacji czytelniczej i medialnej. 
Zaszczepianie nawyku czytania książek powinno odbywać się już od najmłodszych lat, dlatego w sposób uroczysty corocznie odbywa się włączenie i zapisanie uczniów klas Ia, Ib, Ic w poczet czytelników naszej biblioteki szkolnej.
Zachęcamy wszystkich Uczniów serdecznie do odwiedzania naszej biblioteki i czytelni - pamiętajmy wszyscy: Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka!
Czytelnicy naszej Biblioteki otrzymali pamiątkowe autografy od pisarzy: Agnieszki Olszanowskiej, Wioletty Piaseckiej, Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, Agi Szczpepańskiej.
Przedstawiamy je wszystkim czytelnikom. Galeria

PRZYDATNE LINKI:

Wszystkich rodziców, a także dzieci zachęcam do obejrzenia strony Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom: 
http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/

Na stronie fundacji szczególnie polecam zakładkę zawierająca Złotą Listę książek do czytania dzieciom opracowaną przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom:
http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista

Miłośnikom książek nie muszę przedstawiać tej strony, przypomnę tylko, że na tej stronie każdy czytelnik może uzyskać informacje o książkach, podzielić się z innymi osobami opiniami o książkach:
http://lubimyczytac.pl/

Ciekawa strona, zarówno dla rodziców, którzy dowiedzą się wielu przydatnych informacji dotyczących wychowania, jak również dla dzieci, które znajdą pomysły do nauki i zabawy:
http://czasdzieci.pl/warszawa/
http://czasdzieci.pl/ksiazki/

Zapraszam do zajrzenia na stronę internetową Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. IBBY (International Board on Books for Young People). Jest to  międzynarodowa organizacja non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1974 roku.
http://www.ibby.pl/

Wszystkie dzieci zachęcam do obejrzenia filmów animowanych na kanale Halo Echo – You Tube. Udostępnione filmy animowane są zrealizowane przez dzieci i były pokazywane (także nagradzane) w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo echo”:
http://www.youtube.com/channel/UCS3SuaTzJ2uaKF8ADtjFWsw

Dla wszystkich interesujących się sztuką origami:
http://www.origami.art.pl/

Dzieci zajrzyjcie na tę stronę, dowiecie się wielu przydatnych informacji dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu:
http://www.sieciaki.pl/
 
Pokaz slajdów
English French German Italian Polish Russian Spanish

Szkoła Podstawowa nr 222 im. Jana Brzechwy w Warszawie